TKANIE NA KROŚNIE cz. I

TUTORIAL

Bransoletka na krośnie cz. I
Tkanie na krośnie stało się ostatnio jedną z moich ulubionych technik, wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze moje krosno powstało na początku tego roku, a w jego konstrukcji pomógł mi tata. Z racji tego, że profesjonalnego krosna nie miałam, podpatrzyłam kilka pomysłów na zrobienie własnego. TUTAJ znalazłam przykładową pracę, kupiłam kilka niezbędnych elementów i zabrałam się do roboty.

Z czego zbudowane jest krosno?

  • deska drewniana (moja jest z Pepco, najzwyklejsza drewniana do krojenia)
  • kątowniki (rozmiar dobrany do szerokości deski)
  • 2 długie śruby

Aby skonstruować krosno wystarczy kątowniki zamontować równolegle do siebie, na dwóch końcach deseczki, a następnie umieścić w nie śrubkę ( tak jak na poniższym zdjęciu)

Jeśli chodzi o tę część, która nas najbardziej interesuje, czyli samo tworzenie bransoletek, to potrzebujemy następujących materiałów:

  • kordonek w wybranym kolorze,
  • mocna taśma klejąca,
  • igła do nawlekania koralików,
  • nić do jeansu,
  • koraliki, pasujące kolorystycznie do nici i kordonka.

Krok po kroku

Przedstawię pokrótce jak przygotować „bazę” do bransoletki o szerokości 5 koralików. W następnym tutorialu pokaże jak wygląda sam proces tkania na krośnie. A więc:

  1. Przygotowujemy 6 kawałków kordonka, o takiej długości, aby można było je przyczepić po obu stronach deseczki. Ja końcówki kordonka przyklejam na taśmę, można również przytwierdzić gwoździki i je o nie zahaczać.
  2. Poszczególne kawałki muszą być bardzo mocno naprężone oraz umieszczone równolegle do siebie.
3. Przygotowujemy odpowiednią długość nici co jeansu, najlepiej około metra. Na początku tkania można nam sprawiać nieco kłopotów taka długość nici, ale o wiele wygodniej tka się z jednego kawałka, niż potem robić pętelki, ukrywać je w koralikach i doczepiać nową część.

4. Na nici do jeansu jednej strony nawlekamy igłę.

5. Z drugiej strony mocujemy nić do zewnętrznego kordonka na krośnie.

Tak przygotowana baza jest gotowa, by zacząć tworzyć na niej bransoletkę, ale o tym piszę w następnej części 😉

 

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.