SZNUR SZYDEŁKOWO – KORALIKOWY

Przedstawiam  tutorial na sznur-szydełkowo koralikowy z koralików TOHO. Jeśli jesteś początkująca w tym obszarze, to odsyłam do mojego poprzedniego postu tutaj, gdzie zostały przedstawione podstawowe materiały i narzędzia, w które warto się zaopatrzyć. Od czego zaczniemy?

 
Sznur szydełkowo - koralikowy

Obwód bransoletki 

Pierwsza sprawa to obwód naszej bransoletki, ja najczęściej używając koralików o rozmiarze 11/0 wykonuję ją na 6 koralików w rzędzie – czyli na obwodzie naszej bransoletki będzie 6 koralików. Natomiast kiedy zabieram się za rozmiar TOHO 8/0 optymalną grubością sznura jest 5 koralików w rzędzie.

Materiały i narzędzia

  • koraliki TOHO (jeśli się uczysz, polecam wybrać rozmiar 8/0, w tym tutorialu używam rozmiaru 11/0)
  • szydełko
  • igła
  • kordonek lub nić do jeansu (w tym tutorialu używam nici do jeansu)

Etapy

1. Nawlekamy na kordonek odpowiednią liczbę koralików. Reguła jest następująca: liczba koralików w rzędzie * pożądana długość bransoletki = łączna długość koralików do nawleczenia. Ja najczęściej wykonuję bransoletki na 6 koralików w rzędzie o długości 17 cm, więc nawlekam (6*17) 102 cm sznura.

2. Kiedy już nawleczemy koraliki, ściągamy igłę z kordonka i zaczynamy „montować” kordonek na szydełku. Najpierw wykonujemy prostą pętelkę. Przeciągamy przez nią wskazaną na zdjęciu część kordonka, a następnie umieszczamy tam szydełko i zaciskamy nici.

a.

c.

b.

d.

 3. Wykonujemy 6 oczek łańcuszka – bo na tyle koralików  w rzędzie będzie nasza bransoletka. Oczka łańcuszka wykonujemy „zabierając” kordonek za oczkiem i przeciągając go przez pętelkę, która aktualnie znajduje się na szydełku.

TUTORIAL

1."chwytamy" szydełkiem kordonek 2. przeciągamy kordonek przez pętelkę na szydełku Tak powstało pierwsze oczko łańcuszka

TUTORIAL

6 oczek na szydełku
4. Zamykamy naszą pętelkę oczkiem ścisłym, czyli wbijamy się szydełkiem w pierwsze oczko łańcuszka, „zabieramy” kordonek za oczkiem i przeciągamy przez 2 pętelki, która umieszczone są na szydełku. MAMY GOTOWĄ „PODSTAWĘ BRANSOLETKI” Teraz umieścimy na niej pierwsze koraliki.

Pamiętaj, aby drugą ręką (tą, którą nie trzymasz szydełka) regulować napięcie nici, po kilka treningach z robótkami wejdzie Ci to w krew:)

a.

TUTORIAL

wbijamy szydełko w pierwsze oczko łańcuszka

c.

b.

TUTORIAL

2 pętelki na szydełku
 5. Wbijamy się szydełkiem w pierwsze (najbliższe oczko), przysuwamy koralik, „zabieramy” szydełkiem kordonek za koralikiem, przewlekamy go przez pętelki znajdujące się na szydełku. Pierwszy koralik umieszczony!

6. Następnie wbijamy się w kolejne (najbliższe) oczko i robimy dokładnie to samo, tak aż 6 razy!

Mamy nawleczone pierwsze 6 koralików, na początku zawsze robótka wygląda koślawo, ale tym się nie przejmujemy i jedziemy dalej!

 

Sposób „montowania” koralików w kolejnych rzędach wygląda odrobinkę inaczej od tego pierwszego.

7. Wbijamy się szydełkiem POD najbliższy koralik i kładziemy go na bok.

TUTORIAL

wbijamy szydełko POD uprzednio "zamontowany" koralik

TUTORIAL

koralik pod którego wbiliśmy szydełko "kładziemy na bok". Umieszczamy nad nim kordonek/nić. Przysuwamy kolejny koralik z nawleczonego sznura.
8. Przysuwamy kolejny nawleczony z kordonka, „zabieramy” nić za koralikiem i przewlekamy ją przez 2  pętelki, będące na szydełku.

TUTORIAL

przysunięty koralik

 

Bardzo ważne jest, aby koraliki „kłaść na bok” tak, aby układały się one jak cegiełki.

9. Wystarczy teraz, że krok  7 i 8 będziemy powtarzać do momentu uzyskania pożądanej długości bransoletki. Ćwiczymy i nie poddajemy się ! 😉

Jak zakończyć robótkę?

Wystarczy, że po osiągnięciu pożądanej długości naszego sznura powtórzymy kroki 7 i 8 bez „montowania” kolejnych koralików.

Koraliki z najwyższego rzędu ustawię się na bok i robótką będzie się trzymać. Nadmiar nici odcinamy.

TUTORIAL

Koraliki ostatniego rzędu ustawiają się pionowo, oczkami do boków, dlatego trzeba je "położyć". Koraliki ustawiamy "jak cegiełki", oczkami do góry

 

 

Myślę, że na początku zrobienie całej bransoletki zajmie nam około 1h – 1h 20 minut, kiedy będziemy mieć wprawę, nasze dzieło będzie gotowe nawet w 40 min !

W następnym tutorialu udzielę wskazówek jak dokładnie wykończyć całą bransoletkę, czyli w jaki sposób dodać końcówki i karabińczyk.

POWODZENIA 🙂 Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości skontaktuj się ze mną 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.