CO TO JEST UKOŚNIK

Kolejny wpis z serii „Dla początkujących” w którym wyjaśnię krok po kroku jak stworzyć ukośnik z koralików TOHO. Technika ta jest troszkę trudniejsza od zwykłego sznura szydełkowo – koralikowego, dlatego doradzam najpierw opanować tą metodę, a następnie przejść do ukośnika. Mamy już wtedy pewne obycie, wprawę i z ukośnikiem poradzimy sobie o wiele sprawniej! Jak wykonać sznur szydełkowo – koralikowy pokazałam tutaj. Zapraszam do dalszej części wpisu 🙂
Ukośnik doskonale nadaje się na stworzenie niepowtarzalnych bransoletek.
Czym różni się zwykły sznur szydełkowo – koralikowy od ukośnika?

Przede wszystkim dzięki zastosowaniu półsłupków koraliki w tym sznurze ustawiają się pionowo (dziurkami na boki). Mnie osobiście bardzo podoba się taki efekt. Bransoletka wykonana ukośnikiem jest o wiele bardziej elastyczna, szczególnie gdy chcemy stworzyć dosyć grubą bransoletkę np. na 16 koralików w rzędzie. Co jest jeszcze ważne, to na bransoletkach ukośnikowych możemy wyczarować niesamowite wzory! Co prawda, pochłania to dużo czasu, nawlekanie koralików w sekwencji wymaga troszkę cierpliwości, ale efekt jest tego wart! Naszą robótkę wykonujemy na nici do jeansu, ponieważ kordonek jest na to za gruby!

A – ustawienie koralików w sznurze szydełkowo-koralikowym

B – ustawienie koralików w ukośniku

Krótki opis tworzenia ukośnika

Potrzebne materiały:

  1. Koraliki TOHO
  2. Nić do jeansu
  3. Igła
  4. Szydełko

Krok po kroku:

  1. Nawlekamy koraliki, tak samo jak w zwykłym sznurze szydełkowo – koralikowym zasada brzmi: liczba koralików w rzędzie * pożądana długość gotowej bransoletki = łączna długość koralików do nawleczenia. W tym przypadku wykonuję bransoletkę na 9 koralików w rzędzie.
2. „Montujemy” pętelkę na szydełku.
3. Przysuwamy koralik, nabieramy nitkę za koralikiem i przeciągamy przez oczko na szydełku.Tę czynność powtarzamy 9 razy, ponieważ nasz sznur ma być na 9 koralików w rzędzie.
 4. Następnie zamykamy robótkę w okrąg, wbijając się szydełkiem pod pierwszy koralik i przeciągając nić przez 2 oczka na szydełku (wykonujemy oczko ścisłe).
5Ponownie wbijamy się pod najbliższy koralik, ale uwaga – pod pierwszą nić! Przysuwamy kolejny koralik, nabieramy nitkę i przeciągamy ją przez pierwsze oczko, które znajduje się na szydełku (po tym zabiegu nadal mamy na szydełku 2 oczka) a następnie jeszcze raz nabieramy nitkę (już bez koralika) i przeciągamy tym razem przez obydwa oczka. Pierwszy koralik zamontowany, zrobiliśmy to posługując się tzw. półsłupkiem.
6. Z kolejnymi koralikami postępujemy dokładnie tak samo: wbijamy się szydełkiem pod pierwszą nić pod następnym koralikiem, przysuwamy koralik z nici, nabieramy nić i przeciągamy przez jedno oczko, ponownie nabieramy nić i przeciągamy przez obydwa oczka. Koraliki ustawiać będą się pionowo.

Przez trzy pierwsze rzędy robótka wygląda bardzo koślawo, z każdym kolejnym staje się coraz zgrabniejsza. Po skończeniu sznura zawsze odcinam 2 lub 3 początkowe rzędy. Koraliki są zamontowane w taki sposób, że robótka na pewno się nie rozpadnie.

Kiedy osiągnęliśmy już pożądaną długość naszego sznura kończymy robótkę, tworząc półsłupki bez nabierania koralików. Nadmiary nici odcinamy.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.